:: دوره 8، شماره 56 - ( در حال بروز رسانی 1402 ) ::
جلد 8 شماره 56 صفحات 317-304 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی فرصت‌ها و چالش‌های یادگیری الکترونیکی در دوران کرونا با تأکید بر شبکه‌های مجازی (شاد) و رهیافت توسعه یادگیری الکترونیکی در پسا کرونا
افسون سید جعفری*، رقیه سید جعفری
چکیده:   (573 مشاهده)
هدف از پژوهش حاضر بررسی فرصت و چالش‌های یادگیری الکترونیکی در دوران شیوع کرونا در مقطع ابتدایی با تأکید بر شبکه‌های مجازی (شاد) و رهیافت توسعه یادگیری الکترونیکی در پسا کرونا است. پژوهش حاضر، کیفی و از نظر ماهیت پژوهش از نوع توصیفی- تحلیلی است. جامعه هدف پژوهش شامل کلیه خانواده‌های دانش‌آموزان مقطع ابتدایی ساکن شهر تبریز بود که در سال تحصیلی1400- 1399 دارای دانش‌آموز در این مقطع بودند. نمونه‌گیری به‌صورت هدفمند انجام‌شده و مصاحبه نیمه ساختاریافته تا رسیدن به اشباع داده‌ها ادامه پیدا کرد که درنهایت نمونه به 15 نفر رسید. مصاحبه‌ها با استفاده از روش تحلیل مضمون کدگذاری شد. با تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، مشکلات شناسایی شد. برخی از مهم‌ترین نتایج پژوهش در زمینه فرصت‌های آموزش مجازی شامل؛ شبانه‌روزی شدن آموزش‌وپرورش، قابلیت فرازمانی و فرامکانی شدن آموزش‌وپرورش، ارتباطات همزمان و غیر همزمان، تغییر نقش معلم و متعلم، تحصیل بر اساس سرعت خود دانش‌آموز، انعطاف‌پذیری و آموزش‌های ترکیبی و متنوع، دسترسی آنلاین به مدارک و منابع، صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری مدارس و خانواده‌ها، بی‌اهمیت بودن قومیت و ناتوانی‌های جسمی و غیره است. برخی از مهم‌ترین نتایج پژوهش در زمینه چالش‌های آموزش مجازی شامل؛ مشکلات فنی، ساختاری و سیستمی در شبکه شاد، عدم کاربرد با کاربرد ناچیز اکثر روش‌های فعال تدریس، عدم کاربرد شاد برای دروس عملی و  رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش، توجه ناچیز به تربیت و  تربیت اخلاقی دانش‌آموزان، نقض حریم خصوصی معلم، درخطر قرار گرفتن سلامت روانی و جسمانی دانش‌آموزان، افزایش خشونت‌های خانوادگی وغیره است و در ادامه راهکارهایی جهت مقابله با چالش‌ها بیان‌شده است.
واژه‌های کلیدی: فرصت‌ها و چالش‌های یادگیری الکترونیکی، دوران کرونا، شبکه‌های مجازی.
متن کامل [PDF 1153 kb]   (15 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 56 - ( در حال بروز رسانی 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها