[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 55 - ( 1-1401 ) ::
جلد 7 شماره 55 صفحات 83-73 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش‌بینی دل‌زدگی تحصیلی بر اساس سبک‌های دل‌بستگی و میزان سازگاری فردی و اجتماعی در دانش‌آموزان
اعظم گلستانی قره اونه*
چکیده:   (1400 مشاهده)
یکی از بحران‌های بزرگ نظام آموزشی در کشورهای مختلف، مسئله افت و شکست تحصیلی است که از دیرباز موردتوجه مسئولان آموزشی بوده است، و امروزه نیز از مهم‌ترین مسائل آموزش‌وپرورش به شمار می‌رود. پژوهش حاضر باهدف تبیین دل‌زدگی تحصیلی دانش‌آموزان و پیش‌بینی آن بر مبنای سبک‌های دل‌بستگی و سازگاری فردی و اجتماعی انجام‌شده است. در این پژوهش، از روش پیمایش و ابزار پرسشنامه بهره گرفته‌شده است. میزان دل‌زدگی تحصیلی با استفاده از فرم 22 سؤالی مقیاس دل‌زدگی پکران و همکاران (2002)، دل‌بستگی با استفاده از پرسشنامه سبک‌های دل‌بستگی بزرگ‌سالان AAI و سازگاری با استفاده از پرسشنامه سازگاری فردی-اجتماعی کالیفرنیا مستقیماً با مراجعه­ ی پرسشگر به دانش‌آموزان در مدارس نسبت به تکمیل آن اقدام گردید. جمعیت آماری شامل تمامی دانش‌آموزان متوسطه دوم منطقه 1 تهران در سال تحصیلی 99-98 بوده و حجم نمونه 364 نفر تعیین شد. نمونه‌ها با استفاده از روش‌ نمونه‌گیری تصادفی خوشه‌ای چندمرحله‌ای انتخاب شدند. یافته ­های تحقیق حاکی از آن است که 53 درصد از پاسخگویان دل‌زدگی تحصیلی پایین، 26 درصد دل‌زدگی تحصیلی متوسط و 21 درصد نیز دل‌زدگی تحصیلی بالایی را داشته‌اند. تحلیل داده ­ها با استفاده از روش‌های آماری تحلیل همبستگی رگرسیون و رگرسیون گام‌به‌گام نشان می­ دهد در فرضیه­ ی اصلی تحقیق، سبک‌های دل‌بستگی، سازگاری فردی و سازگاری اجتماعی قادر به پیش‌بینی دل‌زدگی تحصیلی بوده‌اند. از بین مؤلفه‌های واردشده به معادله رگرسیون گام‌به‌گام به ترتیب متغیرهای سبک‌های دل‌بستگی، سازگاری فردی، و سازگاری اجتماعی قادر به پیش‌بینی معنادار دل‌زدگی تحصیلی می‌باشند. بر اساس یافته‌های پژوهش؛ سبک­ های دل‌بستگی، سازگاری فردی و سازگاری اجتماعی 52 درصد از واریانس دل‌زدگی تحصیلی را پیش‌بینی می‌نمایند. همچنین، سبک ­های دل‌بستگی نمی‌تواند به‌عنوان پیش‌بینی کننده‌ای برای سازگاری اجتماعی در دانش‌آموزان باشد اما 16 درصد از واریانس سازگاری فردی را پیش‌بینی می‌نماید.
 
واژه‌های کلیدی: دل‌زدگی تحصیلی، سبک‌های دل‌بستگی، سازگاری فردی، سازگاری اجتماعی، دانش‌آموزان.
متن کامل [PDF 1214 kb]   (342 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


گلستانی قره اونه اعظم. پیش‌بینی دل‌زدگی تحصیلی بر اساس سبک‌های دل‌بستگی و میزان سازگاری فردی و اجتماعی در دانش‌آموزان پیشرفت های نوین در علوم رفتاری 1401; 7 (55) :83-73

URL: http://ijndibs.com/article-1-662-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 55 - ( 1-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پیشرفت های نوین در علوم رفتاری The Journal of New Advances in Behavioral Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4570