[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 38 - ( آذرماه 1398 ) ::
جلد 4 شماره 38 صفحات 1-33 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش ممیزی ویژگی‌های شخصیتی در تشخیص دانش آموزان دارای اعتیاد به اینترنت (آزمون سه مدل شخصیتی کاستا-مک کری، هگزاکو و جایگزین زاکرمن-کلمن)
سعید ویسی، علیرضا دلقندی
چکیده:   (1198 مشاهده)
هدف از پژوهش حاضر بررسی نقش ممیزی ویژگی­های شخصیتی در تشخیص دانش ­آموزان دارای اعتیاد به اینترنت (آزمون سه مدل شخصیتی کاستا-مک­ کری، هگزاکو و جایگزین زاکرمن-کلمن) بود. طرح پژوهش، تابع تشخیص دوگروهی بود. جامعۀ موردبررسی دانش ­آموزان دوره دوم متوسطه شهر ری در سال تحصیلی 98-1397 به تعداد 4000 نفر بودند. به این منظور تعداد 30 دانش ­آموز دارای اعتیاد به اینترنت و 30 نفر بدون اعتیاد به اینترنت به شیوۀ در دسترس انتخاب شدند و به پرسشنامه‌های اعتیاد به اینترنت یانگ (1998)، شخصیت پنج عاملی کاستا-مک کری (1992)، شخصیت هگزاکو اشتون و لی (2009) و شخصیت زاکرمن-کلمن زاکرمن (2002) پاسخ دادند. داده­ های گردآوری‌شده با آزمون تحلیل تشخیص تجزیه‌وتحلیل شد. نتایج تحلیل ممیزی نشان داد که با کمک ویژگی­ های شخصیتی می­توان اعتیاد به اینترنت را پیش ­بینی کرد. تحلیل ممیزی توانست با 90/1 درصد پیش ­بینی صحیح پسران را به دو گروه با و بدون اعتیاد به اینترنت طبقه ‏بندی نماید. نتایج این پژوهش نشان‌دهندۀ اهمیت ویژگی­ های شخصیتی کاستا-مک­ کری، هگزاکو و جایگزین زاکرمن-کلمن در امکان تمایز گذاری بین پسران با و بدون اعتیاد به اینترنت بوده و لذا می‌توان از این متغیرها در بحث پیش گیری از رفتارهای آسیب­ زا از اینترنت توسط مشاوران و روانشناسان استفاده کرد.
واژه‌های کلیدی: اعتیاد به اینترنت، مدل شخصیتی کاستا-مک‌کری، هگزاکو و جایگزین زاکرمن-کلمن.
متن کامل [PDF 1489 kb]   (106 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


ویسی سعید، دلقندی علیرضا. نقش ممیزی ویژگی‌های شخصیتی در تشخیص دانش آموزان دارای اعتیاد به اینترنت (آزمون سه مدل شخصیتی کاستا-مک کری، هگزاکو و جایگزین زاکرمن-کلمن). پیشرفت های نوین در علوم رفتاری. 1398; 4 (38) :1-33

URL: http://ijndibs.com/article-1-375-fa.htmlدوره 4، شماره 38 - ( آذرماه 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پیشرفت های نوین در علوم رفتاری The Journal of New Advances in Behavioral Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4144