:: دوره 8، شماره 56 - ( در حال بروز رسانی 1402 ) ::
جلد 8 شماره 56 صفحات 444-427 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش‌بینی اضطراب ناشی از شیوع کرونا ویروس بر اساس پریشانی روان‌شناختی، راهبردهای مقابله با تنیدگی و انعطاف‌ناپذیری در کادر درمان
افسانه نجار خدابخش، دکتر حسن حیدری*
چکیده:   (390 مشاهده)
پژوهش حاضر با هدف بررسی پیش ­بینی اضطراب ناشی از شیوع کرونا ویروس بر اساس پریشانی روان‌شناختی، راهبردهای مقابله با تنیدگی و انعطاف‌ناپذیری در کادر درمان انجام شد. روش پژوهش از نظر هدف کاربردی و از نظر گردآوری داده‏ ها توصیفی از نوع همبستگی می ‏باشد. جامعه آماری این پژوهش کلیه کادر درمان (پزشک، پرستار و غیره) شهر اصفهان در دوران شیوع کرونا در سال 1400-1399 بودند. به این منظور تعداد 400 نفر از این دانش ‏آموزان با استفاده از فرمول کوکران و به روش نمونه گیری در دسترس (شیوه آنلاین) انتخاب شدند و به مقیاس اضطراب بیماری کرونا (CDAS) علی­پور و همکاران (1398)، پرسشنامه پریشانی روان‌شناختی کسلر (K-10) کسلر و همکاران (2003)، پرسشنامه راهبردهای مقابله با تنیدگی (WCQ) لازاروس و فولکمن (1998) و پرسشنامه پذیرش و عمل- نسخه دوم (AAQ-II) بوند و همکاران (2011) پاسخ دادند. پس از گردآوری الکترونیکی پرسشنامه­ ها، داده ‏های جمع‌آوری‌شده با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندمتغیره به شیوه همزمان تحلیل شد. نتایج نشان داد که بین پریشانی روان‌شناختی، راهبردهای مقابله با تنیدگی و انعطاف‌ناپذیری با اضطراب رابطه معناداری وجود دارد (0/01>p). نتایج تحلیل رگرسیون چندگانه نیز آشکار کرد که 73/3 درصد واریانس اضطراب کرونا به‌وسیله پریشانی روان‌شناختی، راهبردهای مقابله با تنیدگی و انعطاف‌ناپذیری ‏تبیین می‏ شود؛ بنابراین می­ توان نتیجه گرفت که پریشانی روان‌شناختی، راهبردهای مقابله با تنیدگی و انعطاف‌ناپذیری توان پیش ­بینی اضطراب کرونا در کادر درمان دارند.
متن کامل [PDF 1445 kb]   (6 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي


XML     Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 56 - ( در حال بروز رسانی 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها