[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 24 - ( مهرماه 1397 ) ::
جلد 3 شماره 24 صفحات 53-31 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش ویژگی‌های شخصیتی و جمعیت شناختی در پیش‌بینی نگرش به ازدواج سفید در دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان
لیلا سعید طالشی*، امان الله سلطانی
چکیده:   (2274 مشاهده)
پژوهش حاضر باهدف بررسی نقش ویژگی‌های شخصیتی و جمعیت شناختی در پیش‌بینی نگرش به ازدواج سفید انجام گرفت. روش پژوهش همبستگی از نوع پیش‌بینی بود و جامعه‌ی آماری پژوهش حاضر شامل کلیه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان که در سال تحصیلی 96-95 مشغول به تحصیل بودند که تعداد آن‌ها 14850 نفر بود که با توجه به جدول مورگان نمونه‌ای 375 نفری به‌صورت در دسترس انتخاب گردیدند. ابزار پژوهش پرسشنامه‌ی ویژگی‌های شخصیتی نئو (فرم کوتاه) و پرسشنامه‌ی محقق ساخته‌ی نگرش به ازدواج سفید بوده است. برای تجزیه تحلیل داده‌ها از آمار توصیفی و استنباطی و از نرم‌افزار آماری SPSS22 استفاده گردید و نتایج تحلیل رگرسیون سلسله مراتبی نشان داد که ویژگی‌های شخصیتی و جمعیت شناختی نقش معنی‌داری در پیش‌بینی نگرش به ازدواج سفید داشتند. این دو متغیر در کنار هم 7% نگرش به ازدواج سفید را تبیین می‌کنند. نتایج تحلیل رگرسیون سلسله مراتبی نشان داد که روان‌نژند گرایی، گشودگی و خوشایندی و همچنین پیش‌بینی کننده‌های نگرش به ازدواج سفید هستند، اما وضعیت درآمدی، برون‌گرایی و وظیفه‌شناسی و مؤلفه سن ازدواج سفید را پیش‌بینی نمی‌کنند. نتایج تحلیل رگرسیون سلسله مراتبی نشان داد که روان‌نژند گرایی، گشودگی و خوشایندی و همچنین پیش‌بینی کننده‌های نگرش به ازدواج سفید هستند، اما وضعیت درآمدی، برون‌گرایی و وظیفه‌شناسی و مؤلفه سن ازدواج سفید را پیش‌بینی نمی‌کنند. نتایج تحلیل رگرسیون سلسله مراتبی درباره پیش‌بینی نگرش به ازدواج سفید از طریق مؤلفه‌های ویژگی‌های شخصیتی نئو و همچنین از طریق مؤلفه‌های جمعیت شناختی سن و میزان درآمدنشان داد که روان‌نژند گرایی با ضریب رگرسیون 16%، گشودگی با ضریب رگرسیون 14% و خوشایندی با ضریب رگرسیون 19% پیش‌بینی کننده‌های نگرش به ازدواج سفید هستند؛ اما وظیفه‌شناسی با ضریب رگرسیون 1%، برون‌گرایی با ضریب رگرسیون 4%، سن با ضریب رگرسیون 7% و میزان درآمد با ضریب رگرسیون 11% نگرش به ازدواج سفید را پیش‌بینی نمی‌کنند.
واژه‌های کلیدی: ویژگی‌های شخصیتی، ویژگی‌های جمعیت شناختی، نگرش به ازدواج، ازدواج سفید
متن کامل [PDF 1290 kb]   (94 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


سعید طالشی لیلا، سلطانی امان الله. نقش ویژگی‌های شخصیتی و جمعیت شناختی در پیش‌بینی نگرش به ازدواج سفید در دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان. پیشرفت های نوین در علوم رفتاری. 1397; 3 (24) :53-31

URL: http://ijndibs.com/article-1-241-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 24 - ( مهرماه 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پیشرفت های نوین در علوم رفتاری The Journal of New Advances in Behavioral Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4374