[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 53 - ( اسفندماه 1399 ) ::
جلد 5 شماره 53 صفحات 15-1 برگشت به فهرست نسخه ها
آموزش اثربخشی ذهن آگاهی بر سرمایه روان‌شناختی، شادکامی و رضایت از زندگی در زنان خانه‌دار
دکتر سیدحمید آتش پور، طاهره عبدیان، حمیده قاسمی*
چکیده:   (1761 مشاهده)
این پژوهش باهدف بررسی اثربخشی ذهن آگاهی بر سرمایه روان‌شناختی، شادکامی و رضایت از زندگی در زنان خانه­ دار انجام شد. این پژوهش از نوع شبه آزمایشی بود که با روش پیش‌آزمون - پس‌آزمون با گروه کنترل انجام شد. جامعه آماری پژوهش حاضر، کلیه زنان خانه­دار شهر اصفهان بودند. نمونه‌های پژوهش شامل 30 نفر  از زنان خانه‌دار شهر اصفهان که به مراکز بهداشت مراجعه می‌کردند، بود که به روش نمونه­­برداری در دسترس انتخاب و در دو گروه مساوی آزمایش (15 نفر) و کنترل  (15 نفر) جایگزین شدند. ابزارهای پژوهش عبارت بودند از پرسشنامه شادکامی آکسفورد (1989)، پرسشنامه استاندارد سرمایه روان‌شناختی (لوتانز، ۲۰۰۷) و مقیاس رضایت از زندگی (دینر و همکاران، 1985). جهت تحلیل داده­ ها از میانگین و انحراف معیار و تحلیل کواریانس با استفاده از نرم‌افزار  SPSS نسخه 25 برای بررسی فرضیه ­های پژوهش استفاده شد. نتایج نشان داد در مرحله پس ­آزمون بین گروه­ آزمایش و گروه کنترل ازلحاظ متغیرهای وابسته سرمایه روان‌شناختی (خودکارآمدی، خوش ­بینی، امیدواری، انعطاف ­پذیری)، شادکامی و رضایت از زندگی تفاوت معنی­ داری وجود داشت و آموزش ذهن آگاهی بر سرمایه روان‌شناختی (خودکارآمدی، خوش ­بینی، امیدواری، انعطاف ­پذیری)، شادکامی و رضایت از زندگی مؤثر بوده است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت آموزش ذهن آگاهی موجب افزایش سرمایه روان‌شناختی، شادکامی و رضایت از زندگی در زنان خانه­ دار می­ شود.
واژه‌های کلیدی: ذهن آگاهی، سرمایه روان‌شناختی، شادکامی، رضایت از زندگی.
متن کامل [PDF 1233 kb]   (268 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


آتش پور سیدحمید، عبدیان طاهره، قاسمی حمیده. آموزش اثربخشی ذهن آگاهی بر سرمایه روان‌شناختی، شادکامی و رضایت از زندگی در زنان خانه‌دار پیشرفت های نوین در علوم رفتاری 1399; 5 (53) :15-1

URL: http://ijndibs.com/article-1-547-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 53 - ( اسفندماه 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پیشرفت های نوین در علوم رفتاری The Journal of New Advances in Behavioral Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4570