[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 54 - ( در حال بروزرسانی 1400 ) ::
جلد 6 شماره 54 صفحات 368-353 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش‌بینی اهمال‌کاری تحصیلی بر اساس سبک‌های هویت و ویژگی‌های شخصیتی هگزاکو دانش‌آموزان در دوران آموزش مجازی ناشی از شیوع کرونا ویروس (کووید-19)
جمیله قناعتی کاشانی*
چکیده:   (165 مشاهده)
همه ‏گیری بیماری‏ کرونا و اجرای قرنطینه، اثرات مختلفی بر جنبه‏های تحصیلی دانش ­آموزان گذاشته است؛ بنابراین هدف از این پژوهش بررسی پیش­ بینی اهمال‌کاری تحصیلی بر اساس سبک­ های هویت و ویژگی ­های شخصیتی هگزاکو دانش ‏آموزان در دوران آموزش مجازی ناشی از شیوع کرونا ویروس (کووید-19) بود. طرح پژوهش، کمی و از نوع همبستگی بود. جامعه آماری این پژوهش کلیه دانش ­آموزان دختر دوره متوسطه شهر تهران در سال تحصیلی 1400-1399 بودند. به این منظور تعداد 150 نفر از این دانش ­آموزان با استفاده از فرمول پلنت از تاپاچنیک و همکاران (2007) و به روش نمونه ‏گیری در دسترس انتخاب خواهند شد و به مقیاس پرسشنامه اهمال‌کاری تحصیلی (APQ) سواری (1390)، سیاهه سبک­های هویت (RISI) برزونسکی و همکاران (2013) و سیاهه شخصیت هگزاکو (HEXACO-PI) اشتون و لی (2009) پاسخ دادند. داده‏های جمع‌آوری‌شده با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چندمتغیره تحلیل شد. نتایج نشان داد که بین سبک­های هویت و ویژگی­ های شخصیتی هگزاکو با اهمال‌کاری تحصیلی رابطه مثبت و معنادار وجود دارد. نتایج تحلیل رگرسیون چندگانه نیز آشکار کرد که 65/8 درصد واریانس اهمال‌کاری تحصیلی به‌وسیله سبک ‏های هویت و ویژگی ­های شخصیتی هگزاکو ‏تبیین می‌شودد. یافته ‏های این پژوهش نشان می ­دهد که سبک ­های هویت و ویژگی­ های شخصیتی هگزاکو نقش مهمی در پیش ­بینی اهمال‌کاری تحصیلی دارند.
واژه‌های کلیدی: اهمال‌کاری تحصیلی، سبک‌های هویت و ویژگی‌های شخصیتی هگزاکو.
متن کامل [PDF 1226 kb]   (61 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


قناعتی کاشانی جمیله. پیش‌بینی اهمال‌کاری تحصیلی بر اساس سبک‌های هویت و ویژگی‌های شخصیتی هگزاکو دانش‌آموزان در دوران آموزش مجازی ناشی از شیوع کرونا ویروس (کووید-19). پیشرفت های نوین در علوم رفتاری. 1400; 6 (54) :368-353

URL: http://ijndibs.com/article-1-606-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 54 - ( در حال بروزرسانی 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پیشرفت های نوین در علوم رفتاری The Journal of New Advances in Behavioral Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4343