[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 54 - ( در حال بروزرسانی 1400 ) ::
جلد 6 شماره 54 صفحات 509-501 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه بین فرسودگی تحصیلی با اشتیاق و عملکرد تحصیلی در دانش‌آموزان متوسطه شهرستان بجنورد
جواد افشین*
چکیده:   (163 مشاهده)
هدف از این پژوهش بررسی رابطه بین فرسودگی تحصیلی با اشتیاق و عملکرد تحصیلی در دانش‌آموزان متوسطه شهرستان بجنورد در سال تحصیلی 1397-1396 بود. این پژوهش از حیث هدف یک پژوهش کاربردی و از نظر شیوه اجرا توصیفی-همبستگی است. جامعه آماری این تحقیق دانش‌آموزان پسر مقطع متوسطه دوم شهرستان بجنورد به تعداد 4191 نفر بود که با توجه به جدول مورگان 352 نفر به روش نمونه‌گیری تصادفی ساده انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده­ ها عبارت است از سه پرسشنامه  فرسودگی تحصیلی برسو همکاران (1997)، پرسشنامه استاندارد اشتیاق تحصیلی فردریکز، بلومنفیلد، پاریس (2004)، پرسشنامه استاندارد عملکرد تحصیلی درتاج (1383) که پایایی پرسشنامه­ ها با استفاده از آزمون آلفای کرونباخ برای پرسشنامه فرسودگی تحصیلی 0/75، پرسشنامه اشتیاق تحصیلی  0/89 و پرسشنامه عملکرد تحصیلی 0/78 محاسبه شد و روایی آن‌ها از نوع صوری و محتوایی بود. داده­ ها از طریق نرم‌افزار SPSS  نسخه 18 تجزیه‌وتحلیل شد. نتایج حاصل نشان داد بین بعد خستگی تحصیلی و اشتیاق تحصیلی همبستگی (رابطه معنادار) برقرار بوده که این همبستگی منفی، نسبتاً قوی و معنادار است و بین بعد خستگی تحصیلی و عملکرد تحصیلی همبستگی (رابطه معنادار) برقرار بوده که این همبستگی منفی، ضعیف و معنادار است. بین  اشتیاق تحصیلی و عملکرد تحصیلی همبستگی برقرار بوده که  این همبستگی مثبت، قوی و معنادار است. همچنین کاهش میزان افسردگی تحصیلی به بالا رفتن اشتیاق و عملکرد تحصیلی منتج می‌گردد و هرچه میزان اشتیاق تحصیلی بیشتر باشد دانش‌آموزان از عملکرد تحصیلی قابل‌قبول‌تری برخوردار خواهند بود.
واژه‌های کلیدی: فرسودگی تحصیلی، اشتیاق، عملکرد تحصیلی.
متن کامل [PDF 633 kb]   (56 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


افشین جواد. رابطه بین فرسودگی تحصیلی با اشتیاق و عملکرد تحصیلی در دانش‌آموزان متوسطه شهرستان بجنورد. پیشرفت های نوین در علوم رفتاری. 1400; 6 (54) :509-501

URL: http://ijndibs.com/article-1-629-fa.html



بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 54 - ( در حال بروزرسانی 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پیشرفت های نوین در علوم رفتاری The Journal of New Advances in Behavioral Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4374