[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 54 - ( در حال بروزرسانی 1400 ) ::
جلد 6 شماره 54 صفحات 544-535 برگشت به فهرست نسخه ها
اضطراب کرونا ویروس در معلمان: نقش پیش‌بین بهزیستی روان‌شناختی و کیفیت زندگی (مطالعه موردی: شهر بوکان)
مسعود نجاری*، فرشید بی باک، اسعد خضرنژاد، زینب قادر دوست
چکیده:   (215 مشاهده)
هدف پژوهش حاضر پیش‌بینی اضطراب کرونا بر اساس بهزیستی روان‌شناختی و کیفیت زندگی بود. روش پژوهش توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی معلمان مدارس دوره دوم متوسطه شهر بوکان در سال تحصیلی 1400-1399 بود که تعداد معلمان موردنظر بر اساس اعلام نظر آموزش‌وپرورش (301N=) بودند؛ که با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس و بر اساس جدول کرجسی و مورگان 170 نفر به‌عنوان نمونه مورد ارزیابی قرار گرفتند و به علت شرایط خاص جامعه آماری در دوره کرونا و محدودیت‌های اعمال‌شده و برگزاری کلاس‌های مدارس به شیوه‌ی غیرحضوری، پرسشنامه‌ها به‌صورت آنلاین از طریق شبکه‌های اجتماعی (واتساپ و تلگرام) توزیع شد. برای سنجش متغیرهای موردمطالعه از پرسشنامه‌های اضطراب کرونا علی پور و همکاران (1398)، بهزیستی روان‌شناختی (ریف، 1995) و کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی استفاده شد. تجزیه‌وتحلیل داده‌های پژوهش با استفاده از روش‌های همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون و با نرم‌افزار SPSS  نسخه 23 صورت گرفت و سطح معناداری آزمون‌ها 0/05 در نظر گرفته شد. نتایج تحلیل رگرسیون گام‌به‌گام نشان داد که درمجموع 52 درصد از واریانس اضطراب کرونا توسط بهزیستی روان‌شناختی و کیفیت زندگی تبیین می‌شود. این نتایج تلویحات مهمی در تصمیم‌گیری‌های آموزش‌وپرورش دارد و متولیان آن و نهادهای تربیتی می‌توانند از نتایج آن برای جلوگیری از بروز مشکلات معلمان و اثربخشی تدریس استفاده کنند.
واژه‌های کلیدی: کرونا ویروس، بهزیستی روان‌شناختی، کیفیت زندگی، معلمان.
متن کامل [PDF 867 kb]   (69 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


نجاری مسعود، بی باک فرشید، خضرنژاد اسعد، قادر دوست زینب. اضطراب کرونا ویروس در معلمان: نقش پیش‌بین بهزیستی روان‌شناختی و کیفیت زندگی (مطالعه موردی: شهر بوکان). پیشرفت های نوین در علوم رفتاری. 1400; 6 (54) :544-535

URL: http://ijndibs.com/article-1-632-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 54 - ( در حال بروزرسانی 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پیشرفت های نوین در علوم رفتاری The Journal of New Advances in Behavioral Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4374