[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 55 - ( در حال بروزرسانی 1401 ) ::
جلد 7 شماره 55 صفحات 289-277 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی روان‌درمانی با تأکید بر رویکرد شناختی-رفتاری بر کاهش پرخاشگری ارتباطی پنهان و افزایش تاب‌آوری خانواده زنان دارای تعارضات زناشویی شهر خرم ‌آباد
معصومه روشن پور*
چکیده:   (215 مشاهده)
هدف از پژوهش حاضر بررسی اثربخشی روان­درمانی با تأکید بر رویکرد شناختی-رفتاری بر کاهش پرخاشگری ارتباطی پنهان و افزایش تاب­آوری خانواده زنان دارای تعارضات زناشویی شهر خرم­آباد انجام بود. روش پژوهش آزمایشی با طرح پیش آزمون-پس آزمون با گروه کنترل، همراه با پیگیری 2 ماهه بود. جامعه آماری در این پژوهش، شامل تمامی زنان دارای تعارضات زناشویی شهر خرم­آباد در سال 1400 بود که با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی ساده تعداد 30 نفر از این زنان در گروه آزمایش (15 نفر) و گروه کنترل (15 نفر) جایگزین شدند. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسشنامه تعارضات زناشویی (MCQ) براتی و ثنایی (1372)، مقیاس پرخاشگری ارتباطی پنهان (CRAS) نلسون و کارول (2006) و مقیاس تاب­ آوری خانواده (FRAS) سیکسبی (2005) استفاده شد. زنان گروه آزمایش به ‌مدت 8 جلسه 90 دقیقه‌ای، هفته ­ای یک جلسه تحت روان­درمانی با تأکید بر رویکرد شناختی-رفتاری قرار گرفتند و در پایان و نیز پس از گذشت دو ماه در مرحله پیگیری، مجدداً هر دوگروه به پرسشنامه‌ها پاسخ دادند. گروه کنترل در طی این مدت هیچ‌گونه مداخله ­ای­ روان­درمانی با تأکید بر رویکرد شناختی-رفتاری دریافت نکرد و در لیست انتظار باقی ماند. تجزیه‌وتحلیل اطلاعات به‌دست‌آمده با استفاده از نرم ‏افزار SPSS نسخه 24 در دو بخش توصیفی و استنباطی (تحلیل واریانس با اندازه­ گیری مکرر و آزمون تعقیبی بن‏ فرونی) انجام پذیرفت. نتایج نشان داد که روان­درمانی با تأکید بر رویکرد شناختی-رفتاری باعث کاهش پرخاشگری ارتباطی پنهان و افزایش تاب­آوری خانواده گروه آزمایش‌شده و این تأثیر در مرحله پیگیری نیز پایدار مانده است. نتایج به‌دست‌آمده از تحقیق نشان داد روان‌درمانی با تأکید بر رویکرد شناختی-رفتاری در کاهش پرخاشگری ارتباطی پنهان و افزایش تاب­آوری خانواده زنان دارای تعارضات زناشویی در طول زمان مؤثر بود؛ بنابراین می‌توان گفت که روان­درمانی با تأکید بر رویکرد شناختی-رفتاری می ­تواند جزء برنامه‌های مداخلاتی در مراکز مشاوره‌  خدمات روان‌شناختی خانواده محور در نظر گرفته شود.
واژه‌های کلیدی: روان‌درمانی با تأکید بر رویکرد شناختی-رفتاری، پرخاشگری ارتباطی پنهان، تاب‌آوری خانواده، تعارضات زناشویی.
متن کامل [PDF 1066 kb]   (43 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


روشن پور معصومه. اثربخشی روان‌درمانی با تأکید بر رویکرد شناختی-رفتاری بر کاهش پرخاشگری ارتباطی پنهان و افزایش تاب‌آوری خانواده زنان دارای تعارضات زناشویی شهر خرم ‌آباد. پیشرفت های نوین در علوم رفتاری 1401; 7 (55) :289-277

URL: http://ijndibs.com/article-1-718-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 55 - ( در حال بروزرسانی 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پیشرفت های نوین در علوم رفتاری The Journal of New Advances in Behavioral Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4540