[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 55 - ( در حال بروزرسانی 1401 ) ::
جلد 7 شماره 55 صفحات 364-352 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی درمان ذهن‌آگاهی بر ارتقای تاب‌آوری و تنظیم شناختی هیجان در دختران آسیب‌دیده از رابطه با جنس مخالف
ثنا افشاری*، دلارا شعف، مسعود نجاری
چکیده:   (73 مشاهده)
رابطه با جنس مخالف در سنین نوجوانی و جوانی غالباً می‌تواند به برخی آسیب‌های جبران‌ناپذیر برای دختران منجر شود. بر همین اساس پژوهش حاضر باهدف تعیین اثربخشی درمان ذهن‌آگاهی بر ارتقای تاب‌آوری و تنظیم شناختی هیجان در دختران آسیب‌دیده از رابطه با جنس مخالف انجام شد. روش پژوهش نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری شامل تمامی دختران آسیب‌دیده از رابطه با جنس مخالف در سال 1400-1399 بود که به مراکز مشاوره و روان‌درمانی تحت نظارت بهزیستی شهر مهاباد جهت دریافت خدمات مشاوره مراجعه کرده و از طریق روش نمونه‌گیری هدفمند و بر اساس معیارهای ورود و خروج تعداد 30 نفر وارد مطالعه شده و به‌صورت تصادفی در دو گروه 15 ‌نفره آزمایش و گواه جایگزین شدند. ابزار اندازه‌گیری در این پژوهش پرسشنامه تاب‌آوری کانر و دیویدسون (2003) و تنظیم شناختی هیجان (گرانفسکی و همکاران، 2006) بود. گروه آزمایش تحت درمان ذهن‌آگاهی ویلیامز وسگال  (2003) به مدت 8 جلسه 2 ساعته قرار گرفتند و گروه گواه هیچ مداخله‌ای دریافت نکرد. تجزیه‌وتحلیل داده‌های آماری با استفاده از روش تحلیل کوواریانس تک متغیره و با نرم‌افزار SPSS نسخه 23 صورت گرفت. سطح معناداری آزمون‌ها 0/05 در نظر گرفته شد. یافته‌های پژوهش نشان داد درمان ذهن‌آگاهی در گروه آزمایش در مقایسه با گروه گواه موجب تفاوت معنی‌داری بر تاب‌آوری  و تنظیم شناختی هیجان (0/001>p) در دختران آسیب‌دیده از رابطه با جنس مخالف معنادار بود. بر اساس نتایج پژوهش می‌توان گفت درمان ذهن‌آگاهی روش مداخله‌ای مناسبی برای ارتقای تاب‌آوری و تنظیم شناختی هیجان دختران آسیب‌دیده از رابطه با جنس مخالف است.
 
واژه‌های کلیدی: درمان ذهن‌آگاهی، تاب‌آوری، راهکارهای سازش یافته، راهکارهای سازش نیافته.
متن کامل [PDF 973 kb]   (20 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


افشاری ثنا، شعف دلارا، نجاری مسعود. اثربخشی درمان ذهن‌آگاهی بر ارتقای تاب‌آوری و تنظیم شناختی هیجان در دختران آسیب‌دیده از رابطه با جنس مخالف. پیشرفت های نوین در علوم رفتاری 1401; 7 (55) :364-352

URL: http://ijndibs.com/article-1-736-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 55 - ( در حال بروزرسانی 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پیشرفت های نوین در علوم رفتاری The Journal of New Advances in Behavioral Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4540