[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 54 - ( در حال بروزرسانی 1400 ) ::
جلد 6 شماره 54 صفحات 461-445 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثربخشی درمان شناختی رفتاری و رفتاردرمانی دیالکتیکی بر تبعیت از درمان دارویی بیماران همودیالیز کلیوی
آرمان مهرآذین، حسین زرین*، محمد متین فر
چکیده:   (191 مشاهده)
مشکلات جسمانی به دلیل فشارهای زیادی که بر روان و توانمندی‌های هیجانی افراد دارد به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بر نتایج درمان و تبعیت بیماران دیالیزی از درمان دارویی تأثیرگذار می‌باشد. این پژوهش با هدف مقایسه اثربخشی درمان شناختی رفتاری و رفتاردرمانی دیالکتیکی بر تبعیت از درمان دارویی بیماران همودیالیز کلیوی انجام شد. این مطالعه کار آزمایی بالینی تصادفی در سال 1399 بر روی 45 نفر از بیماران همودیالیزی بیمارستان امین شهر اصفهان انجام شد. افراد به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و یک گروه کنترل (هر گروه 15 نفر) قرار گرفتند. گروه‌های آزمایش تحت 6 جلسه درمان شناختی رفتاری و 8 جلسه رفتاردرمانی دیالکتیک قرار گرفتند و گروه کنترل هیچ‌گونه مداخله‌ای دریافت نکرد. برای سنجش از پرسشنامه‌ی تبعیت از درمان دارویی موریسکی در سه مرحله پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری بر روی سه گروه استفاده شد. داده‌ها با استفاده از آنالیز واریانس دوطرفه با اندازه‌گیری‌های مکرر تجزیه‌وتحلیل شدند. نتایج آنالیز واریانس دوطرفه با اندازه‌گیری‌های مکرر نشان داد، تفاوت معنی‌داری در میانگین نمرات تبعیت از درمان دارویی گروه‌های آزمایش با گروه کنترل وجود داشت. نتایج آزمون تعقیبی Bonferroni  نشان داد که در مرحله پس‌آزمون و هم‌چنین پیگیری بین گروه کنترل با گروه رفتاردرمانی دیالکتیک و شناختی-رفتاری تفاوت معنی‌داری وجود دارد. نتایج اما نشان داده است که تفاوت بین دو گروه دیالکتیک و شناختی-رفتاری در هر دو مرحله پس‌آزمون و پیگیری با یکدیگر معنی‌دار به دست نیامده است. با توجه به نتایج حاصل از پژوهش مبنی بر اثربخشی رفتاردرمانی دیالکتیک و درمان شناختی رفتاری بر افزایش تبعیت از درمان دارویی بیماران همودیالیزی، استفاده از این روش جهت افزایش تبعیت از درمان دارویی بیماران کلیوی توصیه می‌گردد. 
واژه‌های کلیدی: تبعیت دارویی، درمان شناختی رفتاری، رفتاردرمانی دیالکتیک، همودیالیز، بیماران کلیوی.
متن کامل [PDF 1348 kb]   (81 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


مهرآذین آرمان، زرین حسین، متین فر محمد. مقایسه اثربخشی درمان شناختی رفتاری و رفتاردرمانی دیالکتیکی بر تبعیت از درمان دارویی بیماران همودیالیز کلیوی. پیشرفت های نوین در علوم رفتاری. 1400; 6 (54) :461-445

URL: http://ijndibs.com/article-1-615-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 54 - ( در حال بروزرسانی 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله پیشرفت های نوین در علوم رفتاری The Journal of New Advances in Behavioral Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4343